Przedszkole

 

Nasze przedszkole działa od września 1993 roku i od początku jest miejscem zapewniającym możliwość indywidualnego rozwoju, ułatwiającym poznawanie świata w miłej i przytulnej atmosferze oraz pod ciepłą i serdeczną opieką wykwalifikowanej kadry.

 

 

Dzieci w otoczeniu prostych przedmiotów, wykonanych z naturalnych surowców, uczą się samodzielności, szacunku do siebie i do świata, odpowiedzialności oraz wrażliwości.

 

 

Panujący tu rytm daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa a częste obcowanie z przyrodą o każdej porze roku – radość. Praca w przedszkolu inspirowana jest pedagogiką waldorfską.

 

 

Nasze atuty:

 

 

Sala przedszkolna to miejsce na którego wyposażenie składają się warsztaty do pracy w drewnie, krosna tkackie, tamborki do wyszywania, ręczne młynki do mielenia ziarna, kąciki tematyczne, w których zabawki zrobione są wyłącznie z naturalnych materiałów a do twórczej zabawy wykorzystywane są dary ziemi.

 

 


 

„Ciocie” tak nazywają Panie przedszkolanki dzieci. Dla rodziców, to doświadczone i wykształcone nauczycielki i pedagodzy.

 

 


 

Bliski kontakt z naturą – dzieci codziennie spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu (przede wszystkim w ogrodzie przedszkolnym) oraz uczestniczą w wycieczkach poza miasto.

 

 


 

Kuchnia – wszystkie pyszne posiłki przygotowują dzieciom na miejscu Ciocie Kucharki z nieprzetworzonych produktów i z uwzględnieniem alergii i diet: wegańskiej, bezmlecznej, bezglutenowej. W kuchni używane są świeże i „pełne” produkty. Do gotowania nie używamy polepszaczy smaku. W przedszkolu nie częstujemy dzieci gotowymi słodyczami (batonami czy deserkami), a raczej podajemy suszone owoce, pestki dyni czy słonecznika.

 

 


 

Poczucie bezpieczeństwa – przestrzegany jest stały rytm dnia, tygodnia, pór roku – taka organizacja tłumaczy poczucie czasu nie godzinami zegarowymi, ale następującymi po sobie aktywnościami.

 

 


 

Działania twórcze – tematyczny korowód, w którym za pomocą tańca, śpiewu i wierszy przedstawia się to, co się dzieje w świecie przyrody.

 

 


 

Eurytmia (sztuka ruchu) – w przedszkolu stosowana jest eurytmia elementarna, bazująca na obrazach baśni, opowieści związanych ze świętami dorocznymi i porami roku.

 

 


 

Praktyczne umiejętności – mielenie ziarna, pieczenie chleba i różnych ciast, tkanie, szycie, majsterkowanie i porządkowanie.

 

 


 

Zajęcia artystyczne – malowanie farbami mineralnymi, rysowanie kredkami woskowymi, lepienie z barwionego wosku pszczelego, praca z wełną czesankową.

 

 


 

Współpraca z rodzicami – w przedszkolu działa reprezentacja rodziców, święta obchodzone są rodzinnie a rodzice mogą także uczestniczyć w praktycznych warsztatach tematycznych.

 

 


 

Rodzeństwo przebywa w przedszkolu w jednej grupie.

 

 


 

Kalendarz Świąt i dni wolnych w Społecznym Przedszkolu „Kolorowe Listki” rok przedszkolny 2018/2019 Pobierz